ចេញផ្សាយ ថ្ងៃទី 26 ខែមករា ឆ្នាំ 2026
ព្រឹត្តិការណ៍ Angkor Ultra Trail 2026 នៅខេត្តសៀមរាប គឺជាសមិទ្ធិផលដ៏សំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទេសចរណ៍កីឡាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយមានអ្នកចូលរួមចំនួន 1,740 នាក់មកពី 54 ប្រទេសចូលរួមនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ។ ព្រឹត្តិការណ៍ឆ្នាំនេះមិនត្រឹមតែបានបំបែកកំណត់ត្រាពីមុនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបានបង្ហាញឱ្យឃើញថា ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងក្លាយជាគោលដៅសំខាន់សម្រាប់ទេសចរណ៍កីឡា។ ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃប្រជាប្រិយភាពនៃវិស័យទេសចរណ៍កីឡា អង្គរ អ៊ុលត្រា ត្រាយ បានកំណត់ខេត្តសៀមរាបជាគោលដៅដ៏រស់រវើកសម្រាប់ទេសចរណ៍ផ្សងព្រេង។
ជំរុញកំណើនទេសចរណ៍កីឡាជាមួយនឹងវិស័យអន្តរជាតិចម្រុះ
នេះ។ Angkor Ultra Trail បានទាក់ទាញក្រុមអ្នកចូលរួមចម្រុះមកពីជុំវិញពិភពលោក រួមទាំងអត្តពលិកមកពីប្រទេសដូចជា ប្រទេសបារាំងនេះ។ ចក្រភពអង់គ្លេស, សហរដ្ឋអាមេរិកនិង ប្រទេសវៀតណាមបង្ហាញពីតម្រូវការអន្តរជាតិ ទេសចរណ៍កីឡា ក្នុងតំបន់។ ការកើនឡើងប្រជាប្រិយភាពនៃព្រឹត្តិការណ៍នេះសង្កត់ធ្ងន់លើតួនាទីកើនឡើងនៃ ទេសចរណ៍កីឡា ក្នុងការបើកបរ ចំណាប់អារម្មណ៍សកល នៅកម្ពុជាជាគោលដៅសម្រាប់ អ្នកដំណើរសកម្ម. ការកើនឡើងខ្លាំងឆ្លុះបញ្ចាំងពីនិន្នាការកាន់តែទូលំទូលាយដែលជាកន្លែងដែល ទេសចរណ៍កីឡា ត្រូវបានគេមើលឃើញកាន់តែខ្លាំងឡើងថាជាមធ្យោបាយមួយ។ ពង្រីកទីផ្សារទេសចរណ៍ និង ជំរុញសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក តាមរយៈការហូរចូលនៃ ភ្ញៀវទេសចរ ដែលស្រលាញ់សុខភាព ដំណើរផ្សងព្រេង និងបទពិសោធន៍ក្រៅផ្ទះផងដែរ។
ថោង ខុនប្រធាន គ គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា (NOCC)បានអបអរសាទរការចូលរួមយ៉ាងខ្លាំងក្លានៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ និងបានទទួលស្គាល់តួនាទីដ៏សំខាន់ ទេសចរណ៍កីឡា លេងនៅក្នុង វិស័យទេសចរណ៍. លោកបានកត់សម្គាល់ពីរបៀបដែលការកើនឡើងនៃការចូលរួម ព្រឹត្តិការណ៍កីឡា ដូចជា Angkor Ultra Trail រួមចំណែកដល់ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍របស់ប្រទេស លើកកំពស់កិត្តិនាមរបស់កម្ពុជា។ ជាគោលដៅទាក់ទាញសម្រាប់ ទេសចរណ៍កីឡា និង អ្នកធ្វើដំណើរផ្សងព្រេង.
ទេសចរណ៍កីឡាជាកត្តាជំរុញសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់
ជោគជ័យរបស់ គ Angkor Ultra Trail គឺជាការរួមចំណែកដោយផ្ទាល់ដល់ កំណើនទីផ្សារទេសចរណ៍កីឡារបស់កម្ពុជា។ដែលត្រូវបានទទួលស្គាល់កាន់តែខ្លាំងឡើងថាជា កត្តាជំរុញដ៏សំខាន់នៃការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច. ព្រឹត្តិការណ៍មិនត្រឹមតែទាក់ទាញប៉ុណ្ណោះទេ អត្តពលិក និង ភ្ញៀវទេសចរ ប៉ុន្តែក៏គាំទ្រផងដែរ។ អាជីវកម្មក្នុងស្រុក ដោយការកើនឡើងតម្រូវការ កន្លែងស្នាក់នៅ, ការដឹកជញ្ជូន, ភោជនីយដ្ឋាននិង សេវាកម្មទេសចរណ៍. នេះ។ ចំណូលពីទេសចរណ៍ បង្កើតឡើងពីបែបនេះ ព្រឹត្តិការណ៍កីឡា ជួយជំរុញសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក ផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់វិស័យផ្សេងៗ រួមទាំង បដិសណ្ឋារកិច្ច, លក់រាយនិង ការគ្រប់គ្រងព្រឹត្តិការណ៍.
ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម
ផលប៉ះពាល់នៃវិស័យទេសចរណ៍ Angkor Ultra Trail ជាឧទាហរណ៍ច្បាស់អំពីរបៀប ទេសចរណ៍កីឡា រួមចំណែកដល់ កំណើនគោលដៅ. ច្រើនទៀត ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាអន្តរជាតិ ប្រព្រឹត្តទៅនៅក្នុង កម្ពុជា។វានឹងពង្រឹងជំហររបស់ប្រទេសជាគោលដៅសំខាន់សម្រាប់ ទេសចរណ៍សកម្ម និង ការធ្វើដំណើរផ្តោតលើកីឡា.
គាំទ្រយុទ្ធសាស្ត្រកំណើនទេសចរណ៍កីឡារបស់កម្ពុជា។
ជាផ្នែកមួយនៃ យុទ្ធសាស្ត្រទេសចរណ៍ទូលំទូលាយរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។, ទេសចរណ៍កីឡា កំពុងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងប្រទេស កំណើនទេសចរណ៍. ដោយការរៀបចំសំខាន់ ព្រឹត្តិការណ៍កីឡា ដូចជា Angkor Ultra Trailប្រទេសកម្ពុជាកំពុងពង្រឹងរបស់ខ្លួន។ ការប្រកួតប្រជែងជាសកល និងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរដែលស្វែងរកមិនត្រឹមតែ បទពិសោធន៍វប្បធម៌ ប៉ុន្តែផងដែរ។ ដំណើរផ្សងព្រេងសកម្ម. របស់រដ្ឋាភិបាល យុទ្ធសាស្ត្ររយៈពេលវែង សម្រាប់ ទេសចរណ៍កីឡា រួមទាំងការពង្រីកប្រទេស ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកីឡា, សមត្ថភាពរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍និង សេវាកម្មទេសចរណ៍ទាក់ទងនឹងកីឡាបន្តគាំទ្រការកើនឡើងរបស់ខ្លួនជាទិសដៅឈានមុខគេសម្រាប់ អ្នកចូលចិត្តកីឡា.
ជោគជ័យរបស់ គ Angkor Ultra Trail គឺជាឧទាហរណ៍នៃរបៀប ទេសចរណ៍កីឡា អាចត្រូវបានរួមបញ្ចូលទៅក្នុងរួមរបស់ប្រទេសមួយ។ ការអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ ផែនការ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានបញ្ជាក់ថា ទេសចរណ៍កីឡា មិនត្រឹមតែទាក់ទាញអ្នកចូលរួមសម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតប្រជែងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាការនាំយកផងដែរ។ ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ ដែលរួមចំណែកដល់ កំណើនទេសចរណ៍រយៈពេលវែង និងលើកកម្ពស់ទម្រង់សកលរបស់តំបន់។
កំណើនប្រកបដោយនិរន្តរភាព តាមរយៈទេសចរណ៍កីឡា
នេះ។ Angkor Ultra Trail ក៏បញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃ ទេសចរណ៍កីឡាប្រកបដោយនិរន្តរភាពដែលជាកន្លែងដែលអ្នករៀបចំផ្តោតលើការបង្កើត ព្រឹត្តិការណ៍ដែលមានផលប៉ះពាល់ទាប ដែលគិតពីបរិស្ថាន និង សហគមន៍មូលដ្ឋាន. ព្រឹត្តិការណ៍នេះលើកទឹកចិត្តដល់ការអនុវត្តទេសចរណ៍ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ លើកកម្ពស់ ដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន ការធ្វើដំណើរ និង កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអភិរក្ស ខណៈពេលដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកធ្វើដំណើររុករក សម្រស់ធម្មជាតិ នៃ សៀមរាប និងតំបន់ជុំវិញ។ ការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះ និរន្តរភាព ធានាថាកំណើននៃ ទេសចរណ៍កីឡា នៅកម្ពុជានឹងមាន ធន់ និងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ភ្ញៀវទេសចរណ៍ និងប្រជាជនក្នុងតំបន់។
សម្លឹងឆ្ពោះទៅមុខ៖ អនាគតនៃវិស័យទេសចរណ៍កីឡានៅកម្ពុជា
ជា ទេសចរណ៍កីឡា បន្តកើនឡើងនៅក្នុង កម្ពុជា។នេះ។ Angkor Ultra Trail បម្រើជាកាតាលីករសម្រាប់អនាគត ព្រឹត្តិការណ៍កីឡា ក្នុងប្រទេស។ ជាមួយនឹងការកើនឡើង តម្រូវការទេសចរណ៍ សម្រាប់វិស្សមកាលដែលផ្តោតលើការផ្សងព្រេងយ៉ាងសកម្ម កម្ពុជាមានឱកាសក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមទៀត ការផ្តល់ជូនទេសចរណ៍កីឡាទាក់ទាញបន្ថែមទៀត អត្តពលិក និង អ្នកធ្វើដំណើរផ្សងព្រេង ដល់ច្រាំងសមុទ្ររបស់វា។ នេះ។ Angkor Ultra Trail មិនត្រឹមតែពង្រឹងជំហររបស់កម្ពុជាក្នុងនាមជា ក អ្នកដឹកនាំទេសចរណ៍កីឡា ក្នុងតំបន់ ប៉ុន្តែក៏រួមចំណែកផងដែរ។ និរន្តរភាពយូរអង្វែង របស់ប្រទេស វិស័យទេសចរណ៍.
ការបោះពុម្ពលើកទី 10 នៃអេ Angkor Ultra Trail ក្នុង ២០២៧ រំពឹងថានឹង លើសពីការចូលរួមនៅឆ្នាំនេះ។ និងពង្រឹងបន្ថែមទៀត របស់កម្ពុជា។ តួនាទីក្នុងសកលលោក ទីផ្សារទេសចរណ៍កីឡា. ជា ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទេសចរណ៍ បន្តធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនិង ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាថ្មីៗ ត្រូវបានណែនាំ កម្ពុជាទំនងជានឹងឃើញ ក ភ្ញៀវអន្តរជាតិកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ការពង្រឹងរបស់ខ្លួន។ ការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងគាំទ្រដល់ កំណើនទេសចរណ៍កីឡា សម្រាប់ឆ្នាំខាងមុខ។
តួនាទីរបស់ Angkor Ultra Trail ក្នុងកំណើនទេសចរណ៍កម្ពុជា។
ព្រឹត្តិការណ៍ Angkor Ultra Trail 2026 គឺជាជោគជ័យមួយដែលបានកត់សម្គាល់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទេសចរណ៍កីឡានៅកម្ពុជា។ ជាមួយនឹងចំនួនកំណត់ត្រានៃអ្នកចូលរួមបរទេស និងការផ្តោតលើនិរន្តរភាព និងផលប៉ះពាល់សេដ្ឋកិច្ច ព្រឹត្តិការណ៍នេះកំពុងជួយដាក់មូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់អនាគតនៃទេសចរណ៍កីឡានៅក្នុងតំបន់។ ខណៈដែលកម្ពុជាបន្តអភិវឌ្ឍទេសចរណ៍កីឡាជាផលិតផលបន្ថែមលើផលិតផលទេសចរណ៍វប្បធម៌ប្រពៃណីរបស់ខ្លួន ប្រទេសនេះនឹងបន្តទាក់ទាញភ្ញៀវមកពីជុំវិញពិភពលោក ដោយធានាបាននូវផលប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់តំបន់នៃខេត្តសៀមរាប។
រេសចតេ
“