ផ្ទះ » ទេសចរណ៍កីឡា » Angkor Ultra Trail 2026 នៅខេត្តសៀមរាបជំរុញកំណើនទេសចរណ៍កីឡានៅកម្ពុជា ទាក់ទាញអ្នករត់ប្រណាំងជាងដប់ប្រាំពីររយនាក់ និងបង្ហាញពីឱកាសទេសចរណ៍សកម្ម
ចេញផ្សាយ ថ្ងៃទី 26 ខែមករា ឆ្នាំ 2026
ព្រឹត្តិការណ៍ Angkor Ultra Trail 2026 នៅខេត្តសៀមរាប គឺជាសមិទ្ធិផលដ៏សំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទេសចរណ៍កីឡាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយមានអ្នកចូលរួមចំនួន 1,740 នាក់មកពី 54 ប្រទេសចូលរួមនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ។ ព្រឹត្តិការណ៍ឆ្នាំនេះមិនត្រឹមតែបានបំបែកកំណត់ត្រាពីមុនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបានបង្ហាញឱ្យឃើញថា ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងក្លាយជាគោលដៅសំខាន់សម្រាប់ទេសចរណ៍កីឡា។ ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃប្រជាប្រិយភាពនៃវិស័យទេសចរណ៍កីឡា អង្គរ អ៊ុលត្រា ត្រាយ បានកំណត់ខេត្តសៀមរាបជាគោលដៅដ៏រស់រវើកសម្រាប់ទេសចរណ៍ផ្សងព្រេង។
ជំរុញកំណើនទេសចរណ៍កីឡាជាមួយនឹងវិស័យអន្តរជាតិចម្រុះ
នេះ។ Angkor Ultra Trail បានទាក់ទាញក្រុមអ្នកចូលរួមចម្រុះមកពីជុំវិញពិភពលោក រួមទាំងអត្តពលិកមកពីប្រទេសដូចជា ប្រទេសបារាំងនេះ។ ចក្រភពអង់គ្លេស, សហរដ្ឋអាមេរិកនិង ប្រទេសវៀតណាមបង្ហាញពីតម្រូវការអន្តរជាតិ ទេសចរណ៍កីឡា ក្នុងតំបន់។ ការកើនឡើងប្រជាប្រិយភាពនៃព្រឹត្តិការណ៍នេះសង្កត់ធ្ងន់លើតួនាទីកើនឡើងនៃ ទេសចរណ៍កីឡា ក្នុងការបើកបរ ចំណាប់អារម្មណ៍សកល នៅកម្ពុជាជាគោលដៅសម្រាប់ អ្នកដំណើរសកម្ម. ការកើនឡើងខ្លាំងឆ្លុះបញ្ចាំងពីនិន្នាការកាន់តែទូលំទូលាយដែលជាកន្លែងដែល ទេសចរណ៍កីឡា ត្រូវបានគេមើលឃើញកាន់តែខ្លាំងឡើងថាជាមធ្យោបាយមួយ។ ពង្រីកទីផ្សារទេសចរណ៍ និង ជំរុញសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក តាមរយៈការហូរចូលនៃ ភ្ញៀវទេសចរ ដែលស្រលាញ់សុខភាព ដំណើរផ្សងព្រេង និងបទពិសោធន៍ក្រៅផ្ទះផងដែរ។
ថោង ខុនប្រធាន គ គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា (NOCC)បានអបអរសាទរការចូលរួមយ៉ាងខ្លាំងក្លានៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ និងបានទទួលស្គាល់តួនាទីដ៏សំខាន់ ទេសចរណ៍កីឡា លេងនៅក្នុង វិស័យទេសចរណ៍. លោក​បាន​កត់​សម្គាល់​ពី​របៀប​ដែល​ការ​កើន​ឡើង​នៃ​ការ​ចូល​រួម ព្រឹត្តិការណ៍កីឡា ដូចជា Angkor Ultra Trail រួមចំណែកដល់ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍របស់ប្រទេស លើកកំពស់កិត្តិនាមរបស់កម្ពុជា។ ជាគោលដៅទាក់ទាញសម្រាប់ ទេសចរណ៍កីឡា និង អ្នកធ្វើដំណើរផ្សងព្រេង.
ទេសចរណ៍កីឡាជាកត្តាជំរុញសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់
ជោគជ័យរបស់ គ Angkor Ultra Trail គឺជាការរួមចំណែកដោយផ្ទាល់ដល់ កំណើនទីផ្សារទេសចរណ៍កីឡារបស់កម្ពុជា។ដែលត្រូវបានទទួលស្គាល់កាន់តែខ្លាំងឡើងថាជា កត្តាជំរុញដ៏សំខាន់នៃការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច. ព្រឹត្តិការណ៍មិនត្រឹមតែទាក់ទាញប៉ុណ្ណោះទេ អត្តពលិក និង ភ្ញៀវទេសចរ ប៉ុន្តែក៏គាំទ្រផងដែរ។ អាជីវកម្មក្នុងស្រុក ដោយការកើនឡើងតម្រូវការ កន្លែងស្នាក់នៅ, ការដឹកជញ្ជូន, ភោជនីយដ្ឋាននិង សេវាកម្មទេសចរណ៍. នេះ។ ចំណូលពីទេសចរណ៍ បង្កើត​ឡើង​ពី​បែប​នេះ​ ព្រឹត្តិការណ៍កីឡា ជួយជំរុញសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក ផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់វិស័យផ្សេងៗ រួមទាំង បដិសណ្ឋារកិច្ច, លក់រាយនិង ការគ្រប់គ្រងព្រឹត្តិការណ៍.
ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម
ផលប៉ះពាល់នៃវិស័យទេសចរណ៍ Angkor Ultra Trail ជាឧទាហរណ៍ច្បាស់អំពីរបៀប ទេសចរណ៍កីឡា រួមចំណែកដល់ កំណើនគោលដៅ. ច្រើនទៀត ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាអន្តរជាតិ ប្រព្រឹត្តទៅនៅក្នុង កម្ពុជា។វានឹងពង្រឹងជំហររបស់ប្រទេសជាគោលដៅសំខាន់សម្រាប់ ទេសចរណ៍សកម្ម និង ការធ្វើដំណើរផ្តោតលើកីឡា.
គាំទ្រយុទ្ធសាស្ត្រកំណើនទេសចរណ៍កីឡារបស់កម្ពុជា។
ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ យុទ្ធសាស្ត្រទេសចរណ៍ទូលំទូលាយរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។, ទេសចរណ៍កីឡា កំពុងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងប្រទេស កំណើនទេសចរណ៍. ដោយការរៀបចំសំខាន់ ព្រឹត្តិការណ៍កីឡា ដូចជា Angkor Ultra Trailប្រទេសកម្ពុជាកំពុងពង្រឹងរបស់ខ្លួន។ ការប្រកួតប្រជែងជាសកល និងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរដែលស្វែងរកមិនត្រឹមតែ បទពិសោធន៍វប្បធម៌ ប៉ុន្តែផងដែរ។ ដំណើរផ្សងព្រេងសកម្ម. របស់រដ្ឋាភិបាល យុទ្ធសាស្ត្ររយៈពេលវែង សម្រាប់ ទេសចរណ៍កីឡា រួមទាំងការពង្រីកប្រទេស ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកីឡា, សមត្ថភាពរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍និង សេវាកម្មទេសចរណ៍ទាក់ទងនឹងកីឡាបន្តគាំទ្រការកើនឡើងរបស់ខ្លួនជាទិសដៅឈានមុខគេសម្រាប់ អ្នកចូលចិត្តកីឡា.
ជោគជ័យរបស់ គ Angkor Ultra Trail គឺជាឧទាហរណ៍នៃរបៀប ទេសចរណ៍កីឡា អាចត្រូវបានរួមបញ្ចូលទៅក្នុងរួមរបស់ប្រទេសមួយ។ ការអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ ផែនការ។ ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ទេសចរណ៍កីឡា មិន​ត្រឹម​តែ​ទាក់​ទាញ​អ្នក​ចូល​រួម​សម្រាប់​ព្រឹត្តិការណ៍​ប្រកួត​ប្រជែង​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ក៏​ជា​ការ​នាំ​យក​ផង​ដែរ។ ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ ដែលរួមចំណែកដល់ កំណើនទេសចរណ៍រយៈពេលវែង និងលើកកម្ពស់ទម្រង់សកលរបស់តំបន់។
កំណើនប្រកបដោយនិរន្តរភាព តាមរយៈទេសចរណ៍កីឡា
នេះ។ Angkor Ultra Trail ក៏បញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃ ទេសចរណ៍កីឡាប្រកបដោយនិរន្តរភាពដែលជាកន្លែងដែលអ្នករៀបចំផ្តោតលើការបង្កើត ព្រឹត្តិការណ៍ដែលមានផលប៉ះពាល់ទាប ដែលគិតពីបរិស្ថាន និង សហគមន៍មូលដ្ឋាន. ព្រឹត្តិការណ៍នេះលើកទឹកចិត្តដល់ការអនុវត្តទេសចរណ៍ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ លើកកម្ពស់ ដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន ការធ្វើដំណើរ និង កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអភិរក្ស ខណៈពេលដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកធ្វើដំណើររុករក សម្រស់ធម្មជាតិ នៃ សៀមរាប និងតំបន់ជុំវិញ។ ការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះ និរន្តរភាព ធានាថាកំណើននៃ ទេសចរណ៍កីឡា នៅកម្ពុជានឹងមាន ធន់ និងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ភ្ញៀវទេសចរណ៍ និងប្រជាជនក្នុងតំបន់។
សម្លឹងឆ្ពោះទៅមុខ៖ អនាគតនៃវិស័យទេសចរណ៍កីឡានៅកម្ពុជា
ជា ទេសចរណ៍កីឡា បន្តកើនឡើងនៅក្នុង កម្ពុជា។នេះ។ Angkor Ultra Trail បម្រើជាកាតាលីករសម្រាប់អនាគត ព្រឹត្តិការណ៍កីឡា ក្នុងប្រទេស។ ជាមួយនឹងការកើនឡើង តម្រូវការទេសចរណ៍ សម្រាប់វិស្សមកាលដែលផ្តោតលើការផ្សងព្រេងយ៉ាងសកម្ម កម្ពុជាមានឱកាសក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមទៀត ការផ្តល់ជូនទេសចរណ៍កីឡាទាក់ទាញបន្ថែមទៀត អត្តពលិក និង អ្នកធ្វើដំណើរផ្សងព្រេង ដល់ច្រាំងសមុទ្ររបស់វា។ នេះ។ Angkor Ultra Trail មិន​ត្រឹម​តែ​ពង្រឹង​ជំហរ​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​នាម​ជា ក អ្នកដឹកនាំទេសចរណ៍កីឡា ក្នុងតំបន់ ប៉ុន្តែក៏រួមចំណែកផងដែរ។ និរន្តរភាពយូរអង្វែង របស់ប្រទេស វិស័យទេសចរណ៍.
ការបោះពុម្ពលើកទី 10 នៃអេ Angkor Ultra Trail ក្នុង ២០២៧ រំពឹងថានឹង លើសពីការចូលរួមនៅឆ្នាំនេះ។ និងពង្រឹងបន្ថែមទៀត របស់កម្ពុជា។ តួនាទីក្នុងសកលលោក ទីផ្សារទេសចរណ៍កីឡា. ជា ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទេសចរណ៍ បន្តធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនិង ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាថ្មីៗ ត្រូវបានណែនាំ កម្ពុជាទំនងជានឹងឃើញ ក ភ្ញៀវអន្តរជាតិកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ការពង្រឹងរបស់ខ្លួន។ ការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងគាំទ្រដល់ កំណើនទេសចរណ៍កីឡា សម្រាប់ឆ្នាំខាងមុខ។
តួនាទីរបស់ Angkor Ultra Trail ក្នុងកំណើនទេសចរណ៍កម្ពុជា។
ព្រឹត្តិការណ៍ Angkor Ultra Trail 2026 គឺជាជោគជ័យមួយដែលបានកត់សម្គាល់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទេសចរណ៍កីឡានៅកម្ពុជា។ ជាមួយនឹងចំនួនកំណត់ត្រានៃអ្នកចូលរួមបរទេស និងការផ្តោតលើនិរន្តរភាព និងផលប៉ះពាល់សេដ្ឋកិច្ច ព្រឹត្តិការណ៍នេះកំពុងជួយដាក់មូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់អនាគតនៃទេសចរណ៍កីឡានៅក្នុងតំបន់។ ខណៈដែលកម្ពុជាបន្តអភិវឌ្ឍទេសចរណ៍កីឡាជាផលិតផលបន្ថែមលើផលិតផលទេសចរណ៍វប្បធម៌ប្រពៃណីរបស់ខ្លួន ប្រទេសនេះនឹងបន្តទាក់ទាញភ្ញៀវមកពីជុំវិញពិភពលោក ដោយធានាបាននូវផលប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់តំបន់នៃខេត្តសៀមរាប។
កម្ពុជាបានបង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងក្នុងការពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយប៉ាគីស្ថានក្នុងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល ការផ្លាស់ប្តូរការស្រាវជ្រាវ និងការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យា ដោយបង្ហាញពីភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងរីកចម្រើនរបស់ប្រទេសទាំងពីរ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មសហព័ន្ធលោក Jam Kamal Khan និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា លោក Cham Nimul បានទៅទស្សនាសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាជាតិ (NUST) និងឧទ្យានវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាជាតិ (NSTP) នៅទីក្រុង Islamabad ដើម្បីស្វែងយល់ពីកិច្ចសហការក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ការច្នៃប្រឌិត និងការស្រាវជ្រាវដែលដឹកនាំដោយឧស្សាហកម្ម។
Air Marshal Rizwan (Retd.) និងអ្នកគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់របស់ NUST បានធ្វើបទបង្ហាញដល់រដ្ឋមន្ត្រីអំពីគំរូរួមបញ្ចូលគ្នានៃការសិក្សា-ឧស្សាហកម្ម-រដ្ឋាភិបាលរបស់សាកលវិទ្យាល័យ។ គណៈប្រតិភូត្រូវបានបង្ហាញជាមួយនឹងចក្ខុវិស័យរបស់ NUST សម្រាប់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនវានុវត្តន៍ដ៏ទូលំទូលាយមួយដែលភ្ជាប់ការអប់រំ ការស្រាវជ្រាវ ការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម និងភាពជាដៃគូឧស្សាហកម្ម។
រដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាបានសរសើរប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីរបស់ NSTP ថាជា “គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ និងទន្ទឹងរង់ចាំ” ដោយកត់សម្គាល់ថាវេទិកានេះផ្តល់នូវប្លង់មេជាក់ស្តែងសម្រាប់ប្រទេសដែលកំពុងរីកចម្រើនដើម្បីធ្វើទំនើបកម្មសមត្ថភាពឌីជីថល និងឧស្សាហកម្ម។
គណៈប្រតិភូត្រូវបានបង្ហាញក្នុងគម្រោងបញ្ញាសិប្បនិមិត្ត ការរចនា semiconductor មនុស្សយន្ត វិស្វកម្មអវកាស ជីវបច្ចេកវិទ្យា ប្រព័ន្ធទីក្រុងឆ្លាតវៃ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល ហើយបានសិក្សាអំពីសមត្ថភាពជនជាតិដើមភាគតិចដែលកំពុងកើនឡើងរបស់ប្រទេសប៉ាគីស្ថានក្នុងការរចនាបន្ទះឈីប កុំព្យូទ័រដែលមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ និងដំណោះស្រាយ AI ។
Kamal បានសរសើរអ្នកស្រាវជ្រាវ NUST និង NSTP អ្នកចាប់ផ្តើមអាជីវកម្ម និងដៃគូឧស្សាហកម្មសម្រាប់ការពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចចំណេះដឹងរបស់ប្រទេសប៉ាគីស្ថាន។ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា កំណើនដែលជំរុញដោយបច្ចេកវិទ្យានឹងដាក់ទីតាំងប្រទេសប៉ាគីស្ថានមិនត្រឹមតែជាប្រទេសពាណិជ្ជកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាសេដ្ឋកិច្ចផលិត និងនាំចេញបច្ចេកវិទ្យាផងដែរ។
ការពិភាក្សារួមមានសក្ដានុពលនៃការនាំចេញ ការបណ្តាក់ទុនរួមគ្នា និងការសម្របសម្រួលរចនាសម្ព័ន្ធសម្រាប់ការធ្វើមាត្រដ្ឋានការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មដែលមានកំណើនខ្ពស់ជាអន្តរជាតិ។ រដ្ឋមន្ត្រីទាំងពីរបានបញ្ជាក់ជាថ្មីពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេក្នុងការធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងប៉ាគីស្ថាន-កម្ពុជាកាន់តែស៊ីជម្រៅតាមរយៈការច្នៃប្រឌិត កិច្ចសហការស្រាវជ្រាវ និងការចូលរួមពីវិស័យឯកជន។
ISLAMABAD, ថ្ងៃទី 10 ខែកុម្ភៈ (APP)៖ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី/រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស ព្រឹទ្ធសមាជិក Mohammad Ishaq Dar និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លោក Cham Nimul នៅថ្ងៃអង្គារនេះ បានអះអាងសារជាថ្មីនូវបំណងចង់សហការគ្នាយ៉ាងជិតស្និទ្ធក្នុងការពង្រឹងភាពជាដៃគូទ្វេភាគីរវាងប្រទេសទាំងពីរ។
អ្នកនាំពាក្យការិយាល័យបរទេសបាននិយាយនៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានមួយថា ពួកគេបានយល់ព្រមបង្កើនភាពជាដៃគូទ្វេភាគី ជាពិសេសក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគ ក្រោមការត្រួតពិនិត្យរបស់គណៈកម្មាធិការពាណិជ្ជកម្មចម្រុះប៉ាគីស្ថាន-កម្ពុជា (JTC)។
DPM/FM Dar រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​បញ្ជាក់​ជាថ្មី​ថា​នឹង​ពង្រឹង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ទ្វេភាគី
DPM/FM បានទទួលរដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា នៅក្រសួងការបរទេស។
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី/រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសក៏បានលើកឡើងពីការចូលរួមរបស់ប៉ាគីស្ថានជាមួយអាស៊ាន និងបានរំលឹកឡើងវិញនូវបំណងប្រាថ្នារបស់ប៉ាគីស្ថានក្នុងការពង្រឹងបន្ថែមទៀតនូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយអង្គការនេះ។
ស្តាប់កំណែអូឌីយ៉ូនៃអត្ថបទនេះ (បង្កើតដោយ AI) ។
ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDC) បានចំណាយប្រាក់ជិតកន្លះលានដុល្លារចាប់តាំងពីពាក់កណ្តាលឆ្នាំមុន ដល់ក្រុមហ៊ុនទំនាក់ទំនងសាធារណៈ និងជាទីប្រឹក្សារបស់សហរដ្ឋអាមេរិក ដើម្បីជំរុញការវិនិយោគបរទេស និងឥទ្ធិពលលើការផ្ញើសារលើទំនុកចិត្តវិនិយោគ នេះបើយោងតាមឯកសាររបស់ក្រសួងយុត្តិធម៌សហរដ្ឋអាមេរិក។
កិច្ចសន្យាជាមួយ Tricuro LLC ជាមួយនឹងការរក្សាទុកប្រចាំខែសម្រាប់រាប់ម៉ឺនដុល្លារ គ្របដណ្តប់លើការផ្សព្វផ្សាយប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងទំនាក់ទំនងសាធារណៈ ហើយ “មិនរាប់បញ្ចូលការបញ្ចុះបញ្ចូល ឬការតស៊ូមតិទាក់ទងនឹងគោលនយោបាយក្នុងស្រុករបស់សហរដ្ឋអាមេរិក” យោងតាមឯកសារកាលពីចុងខែធ្នូ ក្រោមច្បាប់ស្តីពីការចុះឈ្មោះភ្នាក់ងារបរទេស។
ឯកសារបង្ហាញថាការចំណាយនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃការជំរុញយ៉ាងទូលំទូលាយនៅក្នុងទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន ដែលស្ថានទូតកម្ពុជា និង CDC ឥឡូវនេះកំពុងផ្តល់ប្រាក់ជិត 150,000 ដុល្លារក្នុងមួយខែរួមបញ្ចូលគ្នាសម្រាប់ការបញ្ចុះបញ្ចូល ទំនាក់ទំនងជាយុទ្ធសាស្ត្រ និងការផ្សព្វផ្សាយនយោបាយ។
យុទ្ធនាការនេះធ្វើឡើងនៅពេលដែលរាជធានីភ្នំពេញប្រឈមមុខនឹងសម្ពាធកេរ្តិ៍ឈ្មោះកាន់តែខ្លាំងឡើងលើប្រតិបត្តិការបោកប្រាស់តាមអ៊ីនធឺណិត អំពើពុករលួយ និងបញ្ហាបទប្បញ្ញត្តិដែលលើកឡើងដោយទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន និងទំនាក់ទំនងនយោបាយ និងសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែស៊ីជម្រៅជាមួយប្រទេសចិន។
ទីប្រឹក្សាវិនិយោគក្នុងតំបន់ និងអ្នកជំនាញខាងគោលនយោបាយបានហៅយុទ្ធនាការឥទ្ធិពល CDC ថាជាវិធានការគណនាដើម្បីគ្រប់គ្រងហានិភ័យកេរ្តិ៍ឈ្មោះ ប៉ុន្តែបានព្រមានថាការប្រើប្រាស់ក្រុមហ៊ុនទំនាក់ទំនងមិនជំនួសការកែទម្រង់សំខាន់ៗនោះទេ។
លោក Stephen Higgins ដៃគូគ្រប់គ្រងនៃក្រុមហ៊ុន Mekong Strategic Capital ដែលមានមូលដ្ឋាននៅទីក្រុងភ្នំពេញបានពណ៌នាកិច្ចសន្យា Tricuro ថាជា “យុទ្ធសាស្ត្រ” ដោយនិយាយថាវាពាក់ព័ន្ធនឹងការចំណាយទាបជាមួយនឹងសក្តានុពលសម្រាប់ការត្រឡប់មកវិញសេដ្ឋកិច្ចខ្ពស់។
ប៉ុន្តែលោកថា នេះមិនមែនមានន័យថា ក្រុមប្រឹក្សាមិនគួរធ្វេសប្រហែសលើបញ្ហាដូចជាអំពើពុករលួយ កង្វះតម្លាភាព និងភាពទន់ខ្សោយនៃបទប្បញ្ញត្តិនោះទេ ដោយបន្ថែមថា វាគួរតែអាចបន្តអាទិភាពជាច្រើនក្នុងពេលតែមួយ។
សម្រាប់អ្នកផ្សេងទៀត រួមទាំងអ្នកវិទ្យាសាស្ត្រនយោបាយខ្មែរ-អាមេរិកាំង សុផល អៀ នៃសាកលវិទ្យាល័យរដ្ឋអារីហ្សូណា កិច្ចសន្យាគឺស្មើនឹង “ការទូតសេដ្ឋកិច្ចការពារ”។
លោក​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា “នេះ​សម​នឹង​គំរូ​ដែល​ធ្លាប់​ស្គាល់​ក្នុង​ការ​ចូល​រួម​ពី​ខាង​ក្រៅ​របស់​កម្ពុជា។ “ភ្នំពេញបានស្វែងរកជាយូរមកហើយដើម្បីទូទាត់សងសម្រាប់ភាពទន់ខ្សោយផ្នែកនយោបាយ និងបទប្បញ្ញត្តិនៅផ្ទះដោយបង្កើតការយល់ឃើញនៅបរទេស ជាពិសេសនៅទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន និងមជ្ឈមណ្ឌលហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងទៀត”។
ដូចលោក Higgins ដែរ លោក Ear បាននិយាយថាក្រុមហ៊ុនទំនាក់ទំនងមិនអាចជំនួសកំណែទម្រង់បានទេ។ “ប៉ុន្តែវាគូសបញ្ជាក់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរថាតើរដ្ឋាភិបាលចាត់ទុកការខូចខាតកេរ្តិ៍ឈ្មោះជាហានិភ័យសេដ្ឋកិច្ច”។
ទោះបីជាយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយដែលបានចាប់ផ្តើមនៅក្នុងខែកក្កដា ឆ្នាំ 2025 ក៏ដោយ ក៏ការវិនិយោគរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកនៅកម្ពុជានៅតែមានកម្រិតតិចតួច។
ការវិនិយោគរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកមានកំណត់ គូសបញ្ជាក់ពីបញ្ហាប្រឈមនៃរចនាសម្ព័ន្ធ
សេចក្តីថ្លែងការណ៍ស្តីពីអាកាសធាតុនៃការវិនិយោគឆ្នាំ 2025 របស់រដ្ឋាភិបាលសហរដ្ឋអាមេរិកស្តីពីកម្ពុជាបាននិយាយថា ប្រទេសនេះផ្តល់នូវការលើកទឹកចិត្តដូចជាកម្មសិទ្ធិបរទេសពេញលេញ ថ្ងៃឈប់សម្រាកពន្ធ និងការធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍ដើមទុនដែលមិនមានការរឹតបន្តឹង។
ប៉ុន្តែវាបាននិយាយថា ប្រទេសកម្ពុជាបានទាក់ទាញការវិនិយោគរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកនៅមានកម្រិត បើប្រៀបធៀបជាមួយនឹងដៃគូក្នុងតំបន់ ដោយលើកឡើងពីទីផ្សារតូចរបស់ខ្លួន របាយការណ៍អំពីអំពើពុករលួយជាប្រព័ន្ធ កង្វះកម្លាំងពលកម្មជំនាញ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធខ្សោយ និងកង្វះតម្លាភាពក្នុងដំណើរការអនុម័ត ទោះបីជារដ្ឋាភិបាលបានបង្កើនការចូលរួម រួមទាំងតាមរយៈការសន្ទនាពីរដងក្នុងមួយឆ្នាំជាមួយធុរកិច្ចអាមេរិកក៏ដោយ។
លើសពីយុទ្ធនាការដាក់សម្ពាធរបស់ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន លើឧក្រិដ្ឋកម្មឆ្លងដែន ដែលកាលពីឆ្នាំមុន នាំឱ្យមានការដាក់ទណ្ឌកម្មលើតួរលេខ និងក្រុមហ៊ុនដែលមានទំនាក់ទំនងនយោបាយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលត្រូវបានចោទប្រកាន់ថាបានដំណើរការប្រតិបត្តិការបោកប្រាស់តាមអ៊ីនធឺណិត រដ្ឋបាល Trump ក៏បានផ្តោតទៅលើការពឹងផ្អែកយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងររបស់ប្រទេសលើធាតុចូលរបស់ចិននៅក្នុងវិស័យផលិតកម្មរបស់ខ្លួន។
ការពឹងផ្អែកលើខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់នោះបានក្លាយជាចំណុចមួយនៅក្នុងសង្គ្រាមពន្ធគយ ទោះបីជាការនាំចេញរបស់កម្ពុជានៅទីបំផុតត្រូវប្រឈមមុខនឹងកាតព្វកិច្ចប្រកួតប្រជែងក្នុងតំបន់ក៏ដោយ។
កម្ពុជា​នឹង​បញ្ចេញ​ប្រាក់ ១៥ ម៉ឺន​ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​ខែ​សម្រាប់​យុទ្ធនាការ​ឥទ្ធិពល​អាមេរិកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទី១ CDC លោក ស៊ុន ចាន់ថុល ក្នុងសន្និសីទពាណិជ្ជកម្មប្រចាំឆ្នាំនៅភ្នំពេញ ថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦។ (Facebook របស់ Chantol)
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទី១ CDC លោក ស៊ុន ចាន់ថុល ដែលត្រូវបានចុះបញ្ជីថាជាក្រុមហ៊ុនផ្លូវការដែលចូលរួមជាមួយក្រុមហ៊ុន PR ថ្មីៗនេះបានប្រាប់កាសែត Financial Times ថាកម្ពុជាកំពុងស្វែងរកការកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកលើប្រទេសចិន ដោយហៅពន្ធគយរបស់លោក Trump ថាជា “ការដាស់តឿន”។
CDC, Tricuro និងទីប្រឹក្សាផ្សេងទៀតដែលមានរាយក្នុងកិច្ចសន្យាដែលបានទទួលជិត $150,000 រួចហើយនោះ មិនបានឆ្លើយតបភ្លាមៗចំពោះសំណើសុំការអត្ថាធិប្បាយទេ។
ទោះបីជាការវិនិយោគរបស់ចិនធ្លាក់ចុះបន្តិចពីកម្រិតឆ្នាំ 2024 ក៏ដោយ ក៏ប្រទេសមហាអំណាចនៅតែលេចធ្លោនៅក្នុងទិដ្ឋភាពវិនិយោគរបស់កម្ពុជា។
CDC បាននិយាយថា ការវិនិយោគរបស់ចិនមានចំនួនប្រហែល 54% នៃលំហូរចូលពីបរទេសក្នុងឆ្នាំ 2025 ជាមួយនឹងដើមទុនចុះបញ្ជីឈានដល់ 10 ពាន់លានដុល្លារ។
ខណៈពេលដែលទិន្នន័យលម្អិតស្តីពីការវិនិយោគរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកមានកម្រិត វាបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់នៅពីក្រោយអ្នកវិនិយោគក្នុងតំបន់មួយចំនួនដែលតាមពីក្រោយប្រទេសសិង្ហបុរីដែលមានចំនួនប្រហែល 4% ផងដែរ។
48 ទស្សនៈ
លីលីលីមនាយកប្រតិបត្តិដៃគូទេសចរណ៍កម្ពុជាទទួលបានពានរង្វាន់សហគ្រិនស្ត្រីអាស៊ាននិងសហគ្រិនស្ត្រីអាស៊ានកម្ពុជាក្នុងការទទួលស្គាល់ការដឹកនាំរបស់នាងនៅសហរដ្ឋអាមេរិកនិងការចូលរួមរបស់នាងក្នុងវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជានិងការចូលរួមរបស់នាងក្នុងការធ្វើដំណើរប្រកបដោយចីរភាព។
ការធ្វើដំណើររបស់លីលីដើម្បីទទួលបានជោគជ័យ: សហគ្រិនស្ត្រីអាស៊ានអាស៊ានទទួលបានរង្វាន់និងលើសពីនេះ
ដៃគូធ្វើដំណើររបស់កម្ពុជានិងខេមបូឌាបានប្រកាសដោយមោទនភាពថាលោកស្រីលីលីឡាថ្មីៗនេះបានទទួលការចាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងចំនួន 2 ក្នុងការទទួលស្គាល់ការចូលរួមចំណែកដ៏អស្ចារ្យរបស់នាងដល់វិស័យទេសចរណ៍។ នៅថ្ងៃទី 21 ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ 2025 លោកស្រីត្រូវបានផ្តល់កិត្តិយសជាមួយសហគ្រិនស្ត្រីអាស៊ាន (អាប៊ែន) ពានរង្វាន់សហគ្រិនឆ្នើមនៅទីក្រុងអ៊ីនហ្គាឡាក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។ គ្រាន់តែប៉ុន្មានថ្ងៃក្រោយមកនៅថ្ងៃទី 2 ខែធ្នូឆ្នាំ 2025, លីលីមានឈ្មោះ សហគ្រិនស្ត្រីអាស៊ានល្អបំផុតនៅសហរដ្ឋអាមេរិក 2025 ដោយការពិនិត្យឡើងវិញបានល្អបំផុត។ ការសរសើរទាំងនេះអបអរសាទរការដឹកនាំរបស់ចក្ខុវិស័យរបស់នាងការថ្វាយខ្លួនចំពោះនិរន្តរភាពនិងផលប៉ះពាល់ផ្លាស់ប្តូររបស់នាងលើឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា។