ប៉ាគីស្ថាន និងកម្ពុជាស្វែងរកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដឹកនាំដោយនវានុវត្តន៍ក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា និងការស្រាវជ្រាវ
កម្ពុជាបានបង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងក្នុងការពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយប៉ាគីស្ថានក្នុងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល ការផ្លាស់ប្តូរការស្រាវជ្រាវ និងការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យា ដោយបង្ហាញពីភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងរីកចម្រើនរបស់ប្រទេសទាំងពីរ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មសហព័ន្ធលោក Jam Kamal Khan និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា លោក Cham Nimul បានទៅទស្សនាសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាជាតិ (NUST) និងឧទ្យានវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាជាតិ (NSTP) នៅទីក្រុង Islamabad ដើម្បីស្វែងយល់ពីកិច្ចសហការក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ការច្នៃប្រឌិត និងការស្រាវជ្រាវដែលដឹកនាំដោយឧស្សាហកម្ម។
Air Marshal Rizwan (Retd.) និងអ្នកគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់របស់ NUST បានធ្វើបទបង្ហាញដល់រដ្ឋមន្ត្រីអំពីគំរូរួមបញ្ចូលគ្នានៃការសិក្សា-ឧស្សាហកម្ម-រដ្ឋាភិបាលរបស់សាកលវិទ្យាល័យ។ គណៈប្រតិភូត្រូវបានបង្ហាញជាមួយនឹងចក្ខុវិស័យរបស់ NUST សម្រាប់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនវានុវត្តន៍ដ៏ទូលំទូលាយមួយដែលភ្ជាប់ការអប់រំ ការស្រាវជ្រាវ ការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម និងភាពជាដៃគូឧស្សាហកម្ម។
រដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាបានសរសើរប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីរបស់ NSTP ថាជា “គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ និងទន្ទឹងរង់ចាំ” ដោយកត់សម្គាល់ថាវេទិកានេះផ្តល់នូវប្លង់មេជាក់ស្តែងសម្រាប់ប្រទេសដែលកំពុងរីកចម្រើនដើម្បីធ្វើទំនើបកម្មសមត្ថភាពឌីជីថល និងឧស្សាហកម្ម។
គណៈប្រតិភូត្រូវបានបង្ហាញក្នុងគម្រោងបញ្ញាសិប្បនិមិត្ត ការរចនា semiconductor មនុស្សយន្ត វិស្វកម្មអវកាស ជីវបច្ចេកវិទ្យា ប្រព័ន្ធទីក្រុងឆ្លាតវៃ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល ហើយបានសិក្សាអំពីសមត្ថភាពជនជាតិដើមភាគតិចដែលកំពុងកើនឡើងរបស់ប្រទេសប៉ាគីស្ថានក្នុងការរចនាបន្ទះឈីប កុំព្យូទ័រដែលមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ និងដំណោះស្រាយ AI ។
Kamal បានសរសើរអ្នកស្រាវជ្រាវ NUST និង NSTP អ្នកចាប់ផ្តើមអាជីវកម្ម និងដៃគូឧស្សាហកម្មសម្រាប់ការពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចចំណេះដឹងរបស់ប្រទេសប៉ាគីស្ថាន។ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា កំណើនដែលជំរុញដោយបច្ចេកវិទ្យានឹងដាក់ទីតាំងប្រទេសប៉ាគីស្ថានមិនត្រឹមតែជាប្រទេសពាណិជ្ជកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាសេដ្ឋកិច្ចផលិត និងនាំចេញបច្ចេកវិទ្យាផងដែរ។
ការពិភាក្សារួមមានសក្ដានុពលនៃការនាំចេញ ការបណ្តាក់ទុនរួមគ្នា និងការសម្របសម្រួលរចនាសម្ព័ន្ធសម្រាប់ការធ្វើមាត្រដ្ឋានការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មដែលមានកំណើនខ្ពស់ជាអន្តរជាតិ។ រដ្ឋមន្ត្រីទាំងពីរបានបញ្ជាក់ជាថ្មីពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេក្នុងការធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងប៉ាគីស្ថាន-កម្ពុជាកាន់តែស៊ីជម្រៅតាមរយៈការច្នៃប្រឌិត កិច្ចសហការស្រាវជ្រាវ និងការចូលរួមពីវិស័យឯកជន។